$10.00
Recommend
13 
 Thumb up
 Hide
3 Posts

7 Wonders» Forums » Reviews

Subject: 7 Wonders - Greek Review (στα ελληνικά) rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Evi Tsirogiannidou
Greece
Thessaloniki
flag msg tools
publisher
mbmbmbmbmb

Αποφάσισα να γράψω δυο λόγια για αυτό το εκπληκτικό παιχνίδι, το 7 Wonders, γιατί μέχρι σήμερα τουλάχιστον δεν υπάρχει κάποια κριτική στην ελληνική γλώσσα. Καθώς αυτό αποτελεί το πρώτο μου review, ελπίζω να είστε επιεικείς και να το βρείτε ενδιαφέρον!

Εγώ λοιπόν έπαιξα πρώτη φορά το 7 Wonders σε μία συγκέντρωση του Greek Guild στη Θεσσαλονίκη και από τότε και μέσα σε διάστημα ενός μηνός έχω παίξει πάνω από 25 παρτίδες, καθώς μία φίλη (το ίδιο ή μάλλον περισσότερο geek από εμένα, η http://boardgamegeek.com/user/mogreece) απέκτησε αυτό το εκπληκτικό κουτί!

Παρακάτω θα προσπαθήσω να αναπτύξω για ποιους 7 λόγους θεωρώ το 7 Wonders ένα πολύ καλό παιχνίδι και το προτείνω ανεπιφύλακτα!

1. Ο αριθμός των παικτών του είναι από 3 έως 7, άρα είναι αρκετά ευέλικτο. Με άλλα λόγια, αν θέλετε να παίξετε παιχνίδι στρατηγικής, όσο μικρή ή σχετικά μεγάλη κι αν είναι η παρέα σας, το 7 Wonders αποτελεί μια ασφαλή επιλογή. Έτσι, όπου κι αν πάτε το κουβαλάτε μαζί σας, χωρίς να αναρωτιέστε και να προβληματίζεστε: «Πόσοι θα είμαστε σήμερα; Α, τι κρίμα δε μπορούμε να παίξουμε το Χ παιχνίδι στρατηγικής, είμαστε πολλοί…».

2. Είναι γρήγορο! Κάθε παρτίδα διαρκεί, ανάλογα και με τον αριθμό των παικτών, 30-45 λεπτά. Αυτό σημαίνει ότι αν δεν έχετε πολύ χρόνο στη διάθεσή σας μπορείτε να προκαλέσετε τους φίλους σας με τον εξής δοκιμασμένο τρόπο: «Παίζουμε ένα 7 Wonders στα γρήγορα για να φάτε τη σκόνη μου;». Αν πάλι το βράδυ σας είναι μακρύ μπορείτε να παίξετε πολλές φορές και να απολαύσετε νίκες ή να δοκιμάσετε ξανά τις στρατηγικές σας σε περίπτωση που χάσατε.

3. Δε βαριέσαι, ούτε snore, περιμένοντας να παίξει κάποιος αντίπαλός σου! Στο 7 wonders παίζουν όλοι οι παίκτες ταυτόχρονα και άρα δε χρειάζεται να πάρετε μαζί σας κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο για να περνάει η ώρα σας περιμένοντας να έρθει πάλι η σειρά σας μέχρι να αποφασίσει ο αντίπαλός σας τι τακτική θέλει να ακολουθήσει.

4. Μπορείς να ακολουθήσεις διαφορετική στρατηγική σε κάθε γύρο, άρα δε βαριέσαι ποτέ αυτό το παιχνίδι! Συγκεκριμένα, ανάλογα με το ποιο αρχικό ταμπλό θαύματος θα τύχεις, οφείλεις να καταστρώσεις άλλο σχέδιο για να νικήσεις. Τα ταμπλό στη βασική έκδοση του παιχνιδιού είναι 7, όσα και τα Θαύματα του Κόσμου, και έχουν δύο όψεις (Α και Β), άρα υπάρχουν 14 διαφορετικές εκδοχές/πιθανότητες.

Όπως φαίνεται και στις παραπάνω εικόνες, το κάθε ταμπλό μπορεί να σου δώσει:
- Πόντους νίκης (οι αριθμοί μέσα σε δάφνες). Αυτοί μπορεί να κυμαίνονται από 3 πόντους (Halicarnassus-B και Babylon-B) έως 20 πόντους (Gizah-Β).
- Άμυνα στη πόλη σου (το κόκκινο σύμβολο με τα σπαθιά), όπως στo ταμπλό Rhodos (A και Β όψη).
- Νομίσματα (τα χρυσά με τον αριθμό στη μέση), όπως στο ταμπλό Ephesos (A και Β όψη).
- Προϊόντα (Alexandria - A και B όψη)
- Επιπλέον πλεονεκτήματα (π.χ. Olympia, Halicarnassos, Babylon).

5. Το σκορ πάντα αποτελεί έκπληξη! Ο κάθε παίκτης μπορεί να συγκεντρώσει πόντους με... μαντέψτε πόσους τρόπους! 7 διαφορετικούς:
α. Κόκκινο: κάρτες στρατιωτικών διενέξεων (οι πόντοι στη χειρότερη περίπτωση θα είναι -6 και στην καλύτερη +18)
β. Νομίσματα: κάθε 3 νομίσματα που δεν έχεις χρησιμοποιήσει στο τέλος του παιχνιδιού είναι 1 πόντος.
γ. Πόντοι σε δάφνες ανάλογα με τα επίπεδα του θαύματος που έχεις χτίσει (δηλαδή από 0 πόντους αν δεν έχεις χτίσει κανένα επίπεδο θαύματος έως 20 πόντους αν έχεις Gizah-B και χτίσεις όλα τα επίπεδα)
δ. Μπλε: κάρτες πολιτικών κτιρίων
ε. Κίτρινες: κάρτες εμπορικών κτιρίων
στ. Μωβ: κάρτες οίκων
ζ. Πράσινες: κάρτες επιστημονικών κτιρίων

Έτσι, είναι δύσκολο κάποιος κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού να υπολογίσει ποιος θα είναι ο νικητής στο τέλος. Τα σκορ συνήθως κυμαίνονται από 35 έως 65 πόντους (στις παρτίδες τουλάχιστον που έπαιξα εγώ). Σε κάθε περίπτωση πάντως, υπάρχουν πολλές ανατροπές και εκπλήξεις, αλλά και θυμοί, ειδικά όταν κάποιος χάνει για 1 και μόνο πόντο! Oπότε προσέξτε με ποιον θα παίξετε, για να μη φύγετε με μαύρο μάτι!

Επίσης, όπως μπορεί κανείς εύκολα να φανταστεί, κατά την καταμέτρηση των σκορ, μπορεί μέχρι και 7 κεφάλια να είναι γύρω από το τετράδιο των σκορ με διαστάσεις 10cm Χ 7,5cm.
Φυσικά δε πρέπει να παραλείψω να αναφέρω ότι εκτός από κάρτες που σου δίνουν καθαρούς πόντους νίκης στο τέλος, υπάρχουν κι άλλες που κάνουν το παιχνίδι ενδιαφέρον κατά τη διάρκεια του.

6. Επιπλέον, το παιχνίδι δεν είναι ποτέ το ίδιο, όχι μόνο λόγω του διαφορετικού αρχικού ταμπλό που θα τύχεις, αλλά και ανάλογα των παικτών που θα βρίσκονται στα αριστερά και τα δεξιά σου και φυσικά των στρατηγικών που θα εφαρμόσουν αυτοί. Συγκεκριμένα, ακριβώς επειδή μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υλικά που έχουν οι δύο διπλανοί σου παίκτες, η τακτική που θα ακολουθήσεις εξαρτάται και από το τι κάρτες θα παίξουν αυτοί. Το τι κάρτες θα παίξουν αυτοί όμως εξαρτάται από το τι ταμπλό έχουν οι ίδιοι, τι υλικά έχουν οι δικοί τους διπλανοί και άρα μπορούν να δανειστούν, τι κάρτες θέλουν ή δε θέλουν να σου δώσουν για να σε σαμποτάρουν, καθώς όπως είπαμε το deck των καρτών αλλάζει συνεχώς χέρια… δε νομίζω πώς χρειάζεται να συνεχίσω για να καταλάβει κανείς την πολυπλοκότητα του παιχνιδιού και το γιατί καμία παρτίδα δε μοιάζει με την προηγούμενη!

Να σημειώσω εδώ ότι το παιχνίδι περιέχει και τις παρακάτω 10 (απορώ που δεν είναι κι αυτές εφτά ) ανατρεπτικές κάρτες, οι οποίες όμως δε παίζουν όλες αλλά ανάλογα με τον αριθμό των παικτών αφαιρούμε σε κάθε γύρο 1 έως 5 στη τύχη, άρα να ένας ακόμα λόγος που ποτέ το παιχνίδι δεν είναι ίδιο!

7. Δεν αντέχεις να παίξεις μόνο μία παρτίδα! Δε σου αρκεί! Θέλεις πάντα κι άλλο! Αυτός είναι ο 7ος και τελευταίος λόγος που προτείνω το 7 Wonders! Αν συνυπολογίσετε όλα τα παραπάνω στοιχεία μαζί, θα καταλάβετε ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι εθιστικό!

Βέβαια, επειδή πάντα, όσο ενθουσιασμένοι κι αν είμαστε, οφείλουμε να βλέπουμε και τα αρνητικά σημεία, μπορώ να πω ότι το 7 Wonders έχει, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, τρία μειονεκτήματα:
α. Η επίσημη παραλλαγή του παιχνιδιού για 2 παίκτες δεν είναι πετυχημένη. Συγκεκριμένα, η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να νικήσει ο 3ος φανταστικός παίκτης.
β. Το παιχνίδι επηρεάζεται σημαντικά από τον παράγοντα τύχης, κάτι που μπορεί να είναι εκνευριστικός λόγος για κάποιον που προτιμάει τα παιχνίδια καθαρής στρατηγικής. Έτσι, συχνά θα σας έρθει να διαμαρτυρηθείτε ή θα ακούσετε κάποιον συμπαίκτη να λέει: «Μα τι κάρτες είναι αυτές που έτυχα! Αργκ…».
γ. Η παρέα σου εφόσον το παίξει μία φορά σε ζαλίζει να το παίζετε ξανά και ξανά με αποτέλεσμα να σκονίζονται τα υπόλοιπα αγαπημένα σου επιτραπέζια!

Συμπέρασμα: Έχετε λοιπόν 7 λόγους για να παίξετε το 7 Wonders! Είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής εύκολο να το μάθεις, γρήγορο να το παίξεις, αλλά αργό να το κατακτήσεις και δύσκολο να ξεκολλήσεις!

15 
 Thumb up
1.00
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Lazy Lizard
Greece
Thessaloniki
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Πολύ ωραίο το review και οι φωτογραφίες! Καλή αρχή και καλή συνέχεια με τα επόμενα reviews!

Μου άρεσε πολύ και ο αυτοσαρκασμός:

Quote:
[...]δε χρειάζεται να πάρετε μαζί σας κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο για να περνάει η ώρα σας περιμένοντας να έρθει πάλι η σειρά σας μέχρι να αποφασίσει ο αντίπαλός σας τι τακτική θέλει να ακολουθήσει

whistle laugh

Από τα παιχνίδια που μόλις τελειώσει μια παρτίδα θέλεις να παίξεις αμέσως ξανά για να δοκιμάσεις εκείνο το "κάτι" που δεν έκανες προηγουμένως και ίσως σου κόστισε τη νίκη.
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Sandro Raimondo
Greece
Thessaloniki
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Πολύ ωραίο και αναλυτικό το review!!Mου άρεσαν πολύ και οι φωτο.Αυτό το
τραπέζι κάτι μου θυμίζει...whistle
4 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.