Rafaello Bloguje

Cześć! Miło mi, że wpadłeś na mojego bloga, nazywam się Rafał z końcem 2019 roku razem z moją obecną narzeczoną mocno wciągneliśmy się w gry planszowe. Na blogu będę opisywał gry w jakie gramy, oraz starał się polecać bądź też nie konkretne tytuły.

Recommend
 
 Thumb up
 tip
 Hide

Pojedynek na pustyni – Tuareg

Tuareg jest jedną z tych gier do których przekonała mnie moja narzeczona, i gdyby nie ona to raczej sam bym się nią przez długi czas nie zainteresował ponieważ klimat nie do końca mnie przekonywał na początku, jednak już po pierwszej rozgrywce zakochałem się w tym tytule.

W grze Tuareg gracze wcielają się w dwa przeciwstawne plemiona Tuaregów, które przemierzają pustynię handlując daktylami, solą i pieprzem oraz zakładając po drodze osady. Tuareg to gra typu worker placement, w której decyzja o tym, gdzie wysłać swoich współplemieńców jest tak samo ważna, jak to, by upewnić się, że Twój przeciwnik nie osiągnie sukcesu. Negatywna interakcja jest tutaj czymś bardzo powszechnym, i trzeba o tym pamiętać kupując te grę ponieważ nie każda grupa lubi ten typ rozgrywki.

Obszar gry składa się z serii kart granic, które zawsze będą takie same w każdej pojedynczej grze, oraz losowego asortymentu kart Towarów i Plemion, które wypełniają obszar pomiędzy nimi. Gracze będą umieszczać swoich robotników wzdłuż granic kart, umieszczać swoje znaczniki Plemion na wewnętrznych kartach, gdzie przecinają się linie narysowane przez ich robotników, a następnie wykonywać akcje pokazane na kartach w wybranej przez siebie kolejności.

Oprócz zbierania zasobów, gracze będą budować swoją historię z zakupionych kart Plemion. Niektóre z nich mają specjalne zdolności, ale wszystkie są warte pewną liczbę punktów końcowych gry, z bonusowymi punktami przyznawanymi za posiadanie kilku kart tego samego typu. W tej grze chodzi o zdobycie jak największej liczby punktów, ponieważ, jak się domyślacie, gracz z największą ich liczbą na koniec gry wygrywa.

Będąc po kilkunastu rozgrywkach mogę śmiało powiedzieć, że ta gra jest jedną z lepszych pojedynkowych gier dwuosobowych i śmiało może konkurować z grą 7 Cudów Świata – Pojedynek, która również jest znana z oferowania świetnej rozgrywki. Polecam dać tej grze szansę i kto wie, może tak jak ja również będziecie po nią bardzo często siegać.

Nasza ocena 8
Insert: Gra posiada własny insert, który niestety staje się bezużyteczny po zakoszulkowaniu kart, dlatego polecam go wymienić na jakiś inny.
Koszulki: Przydatne, karty są tasowane co jakiś czas, karty towarów będziemy tasować średnio 1/2 razy podczas rozgrywki.

_____
Miło mi poinformować, że sponsorem tego postu jest tonjeden – najlepszy polski sklep z lampami na platformie Allegro.
Twitter Facebook
0 Comments
Wed Dec 22, 2021 12:56 pm
Post Rolls
  • [+] Dice rolls
Recommend
 
 Thumb up
 tip
 Hide

Deckbuilder w klimatach fantasy – Brzdęk! Nie drażnij smoka

Rok temu moja narzeczona w okolicach okresu kiedy każdy zaczyna myśleć o prezentach na Boże Narodzenie, bardzo nakręciła się na grę Brzdęk. Ja co prawda słyszałem co nieco o niej, wiedziałem że jest to deckbuilder w klimacie fantasy, ale raczej nie była ona w mojej głowie na szczycie listy do kupna do naszej kolekcji – Dziś cieszę się, że nie czekaliśmy ani chwili dłużej na pozyskanie tej gry i Angela dostała ją na gwiazdkę od rodziców.

Jak już zostało wspomniane wyżej, Brzdęk to gra w "budowanie talii" dzięki której nasi bohaterowie będą mieli za zadanie po cichutku zejść do podziemi, zebrać jak najwięcej skarbów i wrócić szybko na powierzchnię nie dając się przy tym zabić smokowi strzegącemu tych skarbów.

Na samym początku gry, każdy gracz ma taką samą talię składającą się z 6 kart generujących tylko i wyłącznie punkty zdolności (służące do robienia zakupów), 2 karty generujące tytułowe brzdęki oraz 2 karty które oprócz punktów zakupów pozwalają się również ruszyć. Na początku każdej tury gracz startuje z 5 kartami na ręce, które może lub musi wykorzystać. Gracz może wykonać takie akcje jak: ruch - zapewniany przez symbole buta, walka z potworami - zapewniana przez symbole miecza lub kupno karty – zapewniane przez niebieskie symbole sprawności na kartach. Gracz natomiast musi wykonać akcję dołożenia kostki hałasu do ogólnej puli generowanej przez karty ze słowem kluczowym Brzdęk.

Celem gry jest zejście do podziemi i zdobycie tam bogactw, to właśnie umożliwiają nam karty z symbolem buta, dzięki nim możemy poruszać się między pomieszczeniami i zdobywać rzeczy jakie w nich na nas czekają. Wiele pokoi zawiera żetony sekretów, które są zdobywane przez gracza który wejdzie do pokoju gdzie zdobywa się taki żeton. Są to zawsze rzeczy pozytywne, które zapewniają rozmaite bonusy w rozgrywce. Sekrety dzielą się na małe i duże, w przypadku tych pierwszych występują one zawsze w parze, i mogą być dzięki temu zdobyte nie tylko przez pierwszego gracza który wejdzie do danego pokoju ale również przez drugiego. w przypadku dużych sekretów to na jeden pokój może przypadać tylko jeden sekret, przez to podczas gry często występuje wyścig po nie ponieważ zapewniają one spore bonusy i mogą bardzo pomóc w rozgrywce.

Jeżeli wspomniałem tu o wyścigu to należy chyba przejść do najważniejszego elementu czyli zdobywania artefaktów, są to żetony zapewniające od 5 do 30 punktów graczowi, które dany artefakt zdobędzie. Jak widać rozstrzał punktowy jest dość spory i jest to spowodowane tym, że żetony które są trudniejsze do zdobycia, czyli te w głębszych pomieszczeniach są po prostu bardziej punktowane, dzięki temu każdy z graczy ma możliwość podjęcia ryzyka, czy idzie głęboko i skupia się na jednym artefakcie, czy może jednak pójdzie po gorszy artefakt ale w jakiś inny sposób zapewni sobie dodatkowe punkty.

Punkty zdobywa się dzięki artefaktom, sekretom, kartą kupionym z rynku oraz złotym monetom. Dwa pierwsze elementy zostały omówione dlatego teraz skupię się na elemencie deckbuildingowym. karty zapewniają punkty sprawności, które gracze wydają na zakup nowych, lepszych kart z rynku, gdzie pojawiają się losowe karty oraz z puli ogólnie dostępnych 3 kart. Każda karta ma określony koszt i efekt. Są one bardzo różne dlatego każda rozgrywka może być całkowicie inna w zależności od tego jakie karty będą pojawiały się na tym rynku. Jednak zakup kart nie jest do końca bezpieczny, ponieważ na koniec rundy każdego gracza rynek kart jest uzupełniany tak żeby było na nim znowu 6 kart i w przypadku pojawienia się karty z symbolem smoka następuje atak!

Atak smoka wygląda następująco, wszystkie kostki hałasu (brzdęki) jakie gracze wygenerowali od ostatniego ataku smoka (lub od początku gry w przypadku pierwszego ataku) są wkładane do worka gdzie na początku znajdują się 24 czarne kostki smoka. Spośród kolorowych kostek graczy dorzuconych do worka oraz tych czarnych kostek losuje się określoną liczbę kostek (im więcej artefaktów zostanie skradzionych tym więcej) i przydziela obrażenia wg. następującej zasady: jeżeli zostanie wylosowana kostka w kolorze jednego z graczy to otrzymuje on obrażenie w liczbie wylosowanych kostek w jego kolorze, natomiast jeśli zostanie wylosowana jakaś czarna kostka to jest ona odkładana na bok i nic się graczom za takie kostki nie dzieje. Każdy z graczy ma 10 punktów życia dlatego należy uważać jak dużo brzdęku się generuje i jak długo zostaje się w podziemiach.

Ostatnim elementem o jakim należy wspomnieć są monety, które pozwalają na zakup przedmiotów z bazaru, przedmioty te to plecak (pozwalający nieść dodatkowy artefakt), klucz (otwierający niektóre korytarze na mapie) oraz korona (zapewniająca punkty na koniec gry). Kosztują one 7 monet, które zdobywa się poprzez karty jakie możemy mieć w swojej talii lub poprzez walkę z potworami. Czasem na rynku pojawiają się potwory, które po pokonaniu zapewniają jakieś bonusy, często jest to właśnie złoto. Aby pokonać potwora należy wydać wskazaną liczbę symboli mieczy ze swoich kart, warto również wspomnieć że w grze jest cały czas obecny goblin, który jest trochę takim chłopcem do bicia, bo za każdym razem kiedy mamy 2 wolne symbole mieczy to niezależnie od miejsca gdzie jesteśmy możemy pokonać tego goblina i zyskać 1 sztukę złota, goblin ten jest jednak nieśmiertelny i nigdy nie zostaje ostatecznie pokonany.

Dodatkową funkcją kart z mieczami jest możliwość bezpiecznego przechodzenia między korytarzami gdzie znajdują się symbole potworów, gdybyśmy nie wydali takich symboli to musielibyśmy przyjąć obrażenia, a w tej grze naprawdę nie jest trudno otrzymać 10 punktów obrażeń i zginąć lub zemdleć dlatego należy się pilnować

Ogólnie jest to gra bardzo przystępna, podczas tłumaczenia zasad nasi znajomi raczej zawsze czuli się przytłoczeni ale jak zaczynaliśmy grać to każdy po kilku turach już bardzo dobrze łapał o co chodzi w tej grze.

Nasza ocena 8.5

Nasza ocena: 8/10.
Insert: Gra posiada własny insert, który mieści karty w koszulkach, dlatego nie potrzeba kupować nic dodatkowego, chyba że ktoś wyposaży się w dodatki, wtedy jest to raczej niezbędne.
Koszulki: Bardzo przydatne, karty są tasowane co chwilę dlatego warto je dodatkowo zabezpieczyć, żeby nam dłużej posłużyły.

_____
Miło mi poinformować, że sponsorem tego postu jest tonjeden – najlepszy polski sklep z lampami na platformie Allegro.
Twitter Facebook
0 Comments
Fri Nov 19, 2021 10:13 pm
Post Rolls
  • [+] Dice rolls
Recommend
 
 Thumb up
 tip
 Hide

Najpiękniejsza gra euro – Everdell

Everdell jest jedną z tych gier, która zainteresuje sobą zaraz po pierwszym rzucie oka na okładkę. Gra już na okładce prezentuje się przepięknie. Leśna kraina i jej mieszkańcy zachęcają do zapoznania się z tą grą, a jeśli ktoś się na to skusi, to na pewno zostanie na trochę dłużej z grą.

Everdell jest grą opartą o mechanikę worker placement, gdzie w zamian za zagrywanie pracowników na dostępne pola na planszy zyskujemy surowce, karty bądź punkty. Gracze rywalizują ze sobą na przestrzeni 4 pór roku w celu zdobycia jak największej liczby punktów. W każdej porze roku gracze mają do swojej dyspozycji określoną liczbę pracowników, których mogą wykorzystać. Podczas jesieni, czyli pory rozpoczynającej grę, gracze mają do dyspozycji tylko 2 pracowników, jednak z każdą następną porą roku ich liczba się zwiększa.

Podczas każdej tury gracz może wykonać jedną z trzech akcji:
– Zagranie pracownika na pole planszy i zdobycie wskazanych zasobów (takich jak surowce, punkty czy też karty).
– Opłacenie kosztu karty i zagranie jej w swoim mieście.
– Przejście do następnej pory roku.

Pierwsza akcja pozwala nam na zdobycie interesujących nas zasobów, które pozwolą nam zagrać kartę z naszej ręki lub z łąki na planszy, która służy jako wspólny zasób dla wszystkich graczy, dlatego jeśli mamy upatrzoną na niej jakąś kartę to warto się pospieszyć z jej kupnem, tak żeby inni gracze nas nie ubiegli.

Druga akcja pozwala na rozbudowę naszego miasta poprzez zagranie karty budynku lub stworzenia. Każda zagrana karta zapewnia nam jakiś bonus w dalszej części rozgrywki, dlatego warto zaplanować sobie jakie karty z ręki chcemy wyłożyć na początku ponieważ są niezbędne w naszej strategii a jakie mogą poczekać. Ciekawym elementem, jest możliwość "darmowego" zamieszkiwania budynków przez stworzenia. Każda karta budynku posiada w prawym dolnym roku ikonę stworzenia, które może taki budynek zamieszkać za darmo. Przykładowo wykładając kartę budynku Zamek, w następnej turze jeżeli posiadamy Króla, to będziemy mogli go wyłożyć w naszym mieście nie opłacając jego kosztu ponieważ zamieszka on w "swoim" budynku.

Myśląc o zagrywaniu kart warto pamiętać, że nasze miasto może składać się wyłącznie z 15 kart, co przeważnie udawało się każdemu w rozgrywkach jakie rozgrywaliśmy w podstawowej wersji Everdell (Gra posiada szereg dodatków, które nie zostają uwzględnione w tej recenzji).

Trzecią akcją jaką możemy wykonać jest przejście do następnej pory roku – w momencie kiedy wszyscy nasi pracownicy zostali już wyłożeni na planszę, i nie możemy lub nie chcemy zagrywać żadnej karty, jedyną akcją jaką możemy wykonać (chyba, że jest ostatnia pora roku) jest przejście do kolejnej pory roku. Oznacza to, że zbieramy naszych wszystkich pracowników z powrotem na rękę, tak żebyśmy mogli ich znowu wykorzystać oraz odbieramy bonus specyficzny dla konkretnej pory roku, zawsze będzie to dodatkowy pracownik albo dwóch oraz coś dodatkowego (aktywacja kart produkcji lub dobranie kart z łąki). Oznacza to, że z każdą kolejną porą roku będziemy mieli trochę więcej możliwości.

Opisując Everdell nie można wspomnieć o tym, że jednym z jej mocniejszych punktów poza solidną rozgrywką są grafiki i ogólny klimat. Zwierzątka oraz budynki są wykonane bardzo przyjemną kreską, a sięganie po dostępne surowce (drzewo, żywica, kamień i jagódki) jest przyjemnością samą w sobie. Dodatkowo jednym z centralnych elementów jest kartonowe drzewo, którego będąc szczerym najważniejszym zadaniem jest przyciąganie uwagi i szybkie psucie się. Na szczęście nie jest ono wymagane do rozgrywki i meeple, które na nim spoczywają można spokojnie ustawić gdzie indziej.

Rozgrywka nie jest jakoś bardzo skomplikowana, ale dla zupełnie nowych graczy mnogość wyborów może być lekko przytłaczająca, nie mniej piękne wykonanie gry mocno przyciąga graczy o różnym poziomie zaawansowania.

Nasza ocena: 8/10.
Insert: Gra posiada własny insert, który niestety nie do końca mieści karty z koszulkami, jednak jest to mała niedogodność i nie uważam, żeby gra wymagała specjalnego insertu z tego powodu.
Koszulki: Bardzo przydatne, karty są tasowane co chwilę dlatego warto je dodatkowo zabezpieczyć, żeby nam dłużej posłużyły.

_____
Miło mi poinformować, że sponsorem tego postu jest tonjeden – najlepszy polski sklep z lampami na platformie Allegro.
Twitter Facebook
0 Comments
Sun Oct 31, 2021 11:45 pm
Post Rolls
  • [+] Dice rolls
Recommend
 
 Thumb up
 tip
 Hide

Świetny wstęp do deck builderów i bardziej nowoczesnych gier planszowych – Wyprawa do Eldorado

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób można zacząć odkrywać ogromny i różnorodny świat gier planszowych przed osobami, których aktualna styczność z nimi kończy się na chińczyku i eurobiznesie to mam dla was idealną propozycję

Wyprawa do Eldorado jest grą w której od dwóch do czterech graczy ściga się między sobą aby jako pierwszym dotrzeć do legendarnego złotego miasta – Eldorado.

Gra opiera się w głównej mierze na mechanice budowania talii, swoją talię wykorzystujemy do przesuwania swoich pionków po planszy jaka prowadzi do końcowej tekturowej płytki oznaczonej jako Eldorado. Na początku każdej rozgrywki gracze wybierają jeden z dostępnych w instrukcji początkowych układów planszy lub układają swój własny. Druga opcja jest zalecana dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy będą mieli za sobą na tyle dużo partii, że znudzą im się początkowe układu z instrukcji.

Każdy z graczy startuje z identyczną talią początkową składającą się z kart zapewniających maczety, złoto oraz wiosła. Te ikony służą do poruszania się po polach planszy oraz mogą zostać wykorzystane do kupna nowych kart z rynku. Na początku na rynku znajduje się sześć początkowych kart rynku wśród których gracze mogą szukać swoich nowych sojuszników jednak w momencie kiedy jedna z tych talii wyczerpie się to gracze mogą zdecydować się na kupno jednej z kart ze stosu niedostępnego na początku rozgrywki. Te karty są na ogół silniejsze i jest wśród nich całkiem spory wybór, należy pamiętać jednak, że w przypadku kupienia jednej takiej karty, reszta kart tego samego typu zastępuje dotychczas puste miejsce w talii rynku i od tego momentu gracze znowu mogą wybierać tylko z dostępnych kart na rynku.

Wymusza to pewne strategiczne decyzje, ponieważ kupując jedną z zaawansowanych kart i umieszczając ją na rynku mogę niepotrzebnie ułatwić rozgrywkę mojemu przeciwnikowi. Dlatego warto tutaj planować do przodu. Nasza talia wraz z rozgrywką staje się potężniejsza, ale również koszt poruszenia się na dalszych kafelkach jest coraz większy, dlatego należy odpowiednio planować, tak żeby było nas stać na poruszenie się na dany kafelek, ponieważ w grze nie można łączyć ikonek z kart, jeśli jakiś obszar wymaga od nas wydania na przykład trzech maczet to musimy posiadać te trzy maczety na jednej karcie, nie ma możliwości wydania trzech kart żeby je zebrać.

Gra posiada również bardziej zaawansowany wariant wprowadzający nową mechanikę jaskiń, która jeszcze bardziej urozmaica rozgrywkę, jednak nie wprowadzałbym tego na samym początku, żeby nie komplikować gry dla nowych graczy.

Skoro już po krótce opisałem mechanikę to przejdźmy do samej rozgrywki i wrażeń. Na początku wspomniałem, że ta gra jest idealna żeby wciągnąć nowych graczy do gier planszowych a według mnie jest tak ponieważ gra ma bardzo jasne i proste zasady, po jednej/dwóch turach nowi gracze są w stanie załapać core rozgrywki i ścigać się z bardziej doświadczonymi graczami jak równy z równym. W moim przypadku za każdym razem gdy wyciągałem grę na stół, współgracze byli zachwyceni po rozgrywce i doceniali dreszczyk emocji jakiego im ta gra dostarczała.

Nasza ocena: 8/10.
Insert: Gra posiada na tyle mało elementów, że insert raczej nie jest potrzebny, wystarczy kilka woreczków strunowych żeby pogrupować karty i to w sumie wszystko.
Koszulki: Bardzo przydatne, karty są tasowane co chwilę dlatego warto je dodatkowo zabezpieczyć, żeby nam dłużej posłużyły.

_____
Miło mi poinformować, że sponsorem tego postu jest tonjeden – najlepszy polski sklep z lampami na platformie Allegro.
Twitter Facebook
0 Comments
Mon Oct 18, 2021 8:51 pm
Post Rolls
  • [+] Dice rolls
Recommend
 
 Thumb up
 tip
 Hide

Zaawansowana gra pojedynkowa w klimatach fantasy – Mage Wars Arena

Gra Mage Wars Arena trafiła do naszej kolekcji jako jedna z pierwszych gier. Zachęciła nas do tego zakupu Asia z kanału ON TABLE na YouTube. W jej zestawieniach zawsze ta gra znajdowała się dość wysoko jeśli chodzi o grę dla dwóch graczy, a właśnie na takich grach nam zależało na początku.

Po otrzymaniu naszym oczom okazała się stosunkowo obszerna instrukcja (ponad 40 stron), która zmusiła nas do bardzo dokładnego zapoznania się z nią, które również było dość czasochłonne. Teraz z perspektywy czasu pewnie szybciej byśmy zrozumieli pewne zasady, jednak patrząc na tamten moment, to sporo mechanik było dla nas nowych i przebicie się przez taką instrukcję nie należało do najprostszych.

Instrukcja jest wykonana w sposób dobry. Posiada bardzo przydatny spis słów kluczowych z kart, co bardzo przydaje się podczas zagrywania kolejnych kart. Sama rozgrywka polega na pojedynku pomiędzy dwoma (lub czterema) magami na tytułowej arenie. Do wyboru mamy jednego z następujących magów: Władca Bestii, Kapłanka, Czarnoksiężnik oraz Czarodziej – każdy z magów ma dostęp do specyficznych zaklęć powiązanych z jego specjalizacją oraz kart ogólnodostępnych. Na sam początek gra poleca korzystanie z rekomendowanej listy zaklęć dla każdego z magów, jest to dobre rozwiazanie ponieważ całkowita liczba kart może przytłaczać a dzięki takiemu podejściu możemy szybko wybrać czary i przejść do pojedynku.

Podczas gry magowie naprzemian korzystają ze swoich zaklęć oraz mocy w celu zredukowania punktów życia przeciwnika do 0. Zaklęcia są wybierane z księgi zaklęć i w przeciwieństwie do większości gier, tutaj mamy dostęp od razu do wszystkich zaklęć od początku, nie musimy czekać na dobranie konkretnej karty przez pół gry a potem narzekać, że przeciwnik miał lepszy dociąg kart Jedynym ograniczeniem jakie możemy mieć w przypadku rzucania zaklęć jest poziom many, jeżeli będziemy mieli jej mniej podczas jednej z rund to będziemy musieli wybrać i rzucić jakieś słabsze zaklęcia lub w ogóle zrezygnować z rzucenia czaru i zaatakować przy pomocy broni jaką nasz mag może posiadać.

W czasie gry zaklęcia w głównej mierze służą nam do przywoływania różnych istot, które będą walczyć z istotami naszego przeciwnika oraz nim samym. Istoty, które przywołujemy mogą zostać aktywowane dopiero w kolejnej rundzie, dlatego też należy planować przywoływanie swoich istot z delikatnym wyprzedzeniem.

W przypadku ataku naszego czarodzieja lub istot zawsze rzucamy określoną liczbą kości ataku co dodaje element losowości ponieważ nigdy nie wiemy czy nie wypadnie wszędzie pusta ścianka symbolizująca brak obrażeń. Jednak żadne z nas nie odniosło wrażenia, że gra jest zbyt losowa.

Mieliśmy masę frajdy walcząc ze sobą w Mage Wars Arena, gra jednak wymaga pewnego poświęcenia gdyż zasad jest na tyle, że ciężko wrócić jest do tej gry po dłuższej przerwie ponieważ musimy od początku czytać instrukcję bo inaczej nie ma szans zagrać w tą grę poprawnie. Stąd też ostatnio ta gra nie ląduje na naszym stole już prawie wcale.

Nasza ocena: 7/10.
Insert: nie jest potrzebny, gra oryginalnie posiada wypraskę, która powinna pomieścić zakoszulkowane karty (nie testowaliśmy tego).
Koszulki: raczej nie ma sensu kupować koszulek, gdyż zaklęcia przez większość czasu i tak są schowane w koszulkach w naszej księdze zaklęć i karty w przeważającej większości są zagrywane na ogromną pojedynkową planszę.
Twitter Facebook
0 Comments
Mon Oct 4, 2021 9:21 pm
Post Rolls
  • [+] Dice rolls
Recommend
1 
 Thumb up
 tip
 Hide

Nasz pierwszy przemyślany zakup gry planszowej – 7 Cudów Świata Pojedynek

Na początku 2020 roku z oczywistych powodów została nam odebrana możliwość spotykania się na mieście w Krakowie w takich miejscach jak Hex (dla osób z spoza Krakowa jest to bar/klub z grami planszowymi, gdzie można przyjść i zagrać w jedną z wielu gier jakie ten klub ma w swojej kolekcji) dlatego naturalnym stało się pytanie co teraz? Zdecydowaliśmy, że sami zaczniemy małymi kroczkami zbierać swoją własną kolekcję.

Jako osoby dość zaznajomione z internetem zdecydowaliśmy, że poszukamy jakichś rankingów, które wskażą nam jaka gra będzie się idealnie nadawała na początek dla dwóch graczy.

Odwiedziliśmy masę blogów, na których był ranking gier dla dwóch graczy i prawie zawsze znajdowała się na którejś z topowych pozycji gra 7 Cudów Świata Pojedynek. Dodatkowo wraz z zagłębianiem się w tajniki gier planszowych odkryliśmy serwis BGG i w momencie gdy ujrzeliśmy, że ta gra jest numerem jeden wśród gier przeznaczonych wyłącznie dla 2 graczy to wiedzieliśmy, że nie ma się co zastanawiać i należy zrobić zakup.

Z perspektywy czasu mogę śmiało stwierdzić, że był to bardzo dobry zakup, gra ma bardzo proste zasady, ale nie jest prostacka. Można ją określić jako "easy to learn, hard to master". W grze dwójka graczy konkuruje ze sobą na przestrzeni trzech epok w celu zapewnienia sobie zwycięstwa nad przeciwnikiem. Naszym zadaniem jest rozbudowa swojego miasta oraz wznoszenie cudów.

Na początku gry gracze dobierają po 4 cuda, które będą mogli wybudować, ale uwaga w grze może zostać wybudowanych tylko 7 cudów dlatego trzeba się spieszyć i wyprzedzić w tym przeciwnika jeśli chcemy wznieść wszystkie. Każdy z graczy co rundę może wykonać jedną z trzech akcji: kupić kartę opłacając jej koszt w monetach lub surowcach, przygotować cud opłacając jego koszt oraz odrzucić kartę z układu w celu pozyskania złota. To tyle, chociaż można by napisać, że aż tyle, gra daje naprawdę ciekawe możliwości kombinowania i już po kilku rozgrywkach gracze liczą jaką kartę z układu powinni teraz zabrać, aby w następnych turach odblokować sobie dostęp do kart w dalszej części układu.

Nie wspominałem jeszcze o tym elemencie, ale generalnie podczas każdej naszej tury mamy dostępne tylko kilka kart z całego układu do wyboru, reszta jest odblokowywana wraz z tym ja k dociągamy kolejne karty z układu. Ważną rzeczą jest, aby nie ułatwiać naszym dociąganiem kart zbytnio rozgrywki przeciwnikowi. Zwycięstwo można osiągnąć na trzy różne sposoby: rozgrywamy wszystkie 3 tury i wygrywa osoba z największą liczbą punktów, nasz postęp na torze dominacji militarnej dociera do stolicy przeciwnika lub osiągamy zwycięstwo naukowe poprzez zebranie sześciu różnych symboli naukowych.

Dla nas gra jest bardzo fajną opcją podczas dni kiedy mamy trochę mniej czasu na granie i chcemy poczuć ducha rywalizacji.

Ogólnie bardzo polecamy każdemu kto chce zacząć swoją przygodę z grami planszowymi a nie wie od czego zacząć tak żeby gra nie przytłaczała od początku.

Nasza ocena: 8/10.
Insert: nie jest potrzebny, gra przychodzi do nas z idealną wypraską, która pomieści zakoszulkowane karty.
Koszulki: polecam kupić dla małych kart epok, dla kart cudów jest to zakup opcjonalny.
Twitter Facebook
0 Comments
Wed Sep 15, 2021 11:13 pm
Post Rolls
  • [+] Dice rolls

Subscribe

Categories

Contributors