Hide Content
Information
Board Game: Hobiti
Board Game
Name
Hobiti
Version Nickname
Third edition
Alternate Nickname
Version Publisher
Year Released
2013
Product Code
p-1028
Dimensions
5.35 x 3.98 x 0.94 inches
Weight
 
Languages
Czech
Release Date
 
Release Comment
 
Release Status
 
Pre-order Type
 
Pre-order URL
 
Pre-order Start Date
 
Pre-order End Date
 
 Corrections
 Clone
 Customize View
xml RSS Feed 
Facebook Twitter Delicious Google
ObjectID: 234638
Hide Content
Description Edit | History

From publisher's website:

English translation:

The third edition of fun game for all generations. It is a purely card game that should help you to approach life of hobbits. Go out for a walk, garden or go to carousel with friends, simply become a hobbit with all the trimmings.

Czech original:

Již třetí vydání zábavné hry pro všechny generace. Jedná se o čistě karetní hru, která vám má přiblížit život hobitů. Vyjděte si na procházku, zahrádku anebo na pitku s přáteli, prostě staňte se hobitem se vším všudy.

From back of the box:

English translation:

Have you ever wanted to know how real hobbits live? To try the relaxed life, full of exuberant celebrations, feasts, good tobacco and evening sprees? Then you grabbed the right game!

You will become a hobbit, you will go for walks, collect valuable items, garden or just hang out... but mostly, mostly eat, smoke pipe and drink! After all, what would a hobbit life be, without some proper celebrations? Organize a spree or a blowout and prove that you are the hobbitest hobbit of them all!

Czech original:

Toužili jste někdy poznat, jak žijí skuteční hobiti? Vyzkoušet si ten pohodový život, plný bujarých oslav, žranic, dobrého tabáku a večerních pitek? Potom jste sáhli po správné hře!

Stanete se hobitem, budete chodit na procházky, sbírat drahocenné předměty, zahradničit nebo se jen tak flákat... ale hlavně, hlavně jíst, kouřit dýmku a pít! Vždyť, co by to bylo za hobití život, bez pořádných oslav? Zorganizujte pitku nebo žranici a dokažte, že jste tím nejhobitovatějším hobitem ze všech!