Recommend
3 
 Thumb up
 Hide
5 Posts

303 Squadron» Forums » Reviews

Subject: Zagrałem drugi raz i... rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Maciej Pietkiewicz
Poland
Elbląg
flag msg tools
Microbadge: Golden Board Game CollectorMicrobadge: I speak PolishMicrobadge: Portal Games fanMicrobadge: Fan of Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed IslandMicrobadge: 7 Wonders fan
...bardzo na plus. Grałem drugi raz, pierwszy raz na Pyrkonie, drugi wczoraj. Ja jestem nią nadal zachwycony. Wygląda świetnie, wiadomo, że to jeszcze prototyp, ale już trzyma poziom. Modele bardzo ładne, tak jak i klimatyczne grafiki na kartach. Sama rozgrywka trwa około godziny z hakiem, więc też jest dobrze. Co do rozgrywki to nie wiem gdzie mógłbym się przyczepić. Zasady są przejrzyste, ważne jest tylko to, żeby znać dobrze działanie kart, bo tu jest naprawdę sporo możliwości działań. Walki rozstrzyga się poprzez rzuty kośćmi i zagrywanie kart i nawet losowość rzutów nie jest tu czynnikiem negatywnym. Jasne, że czasem zdarzają się skrajnie nieszczęśliwe rzuty, ale dzięki kartom, przerzutom i pomocy innych graczy można bardzo dużo ugrać. Ważny motywem jest tutaj współpraca między graczami. Planowanie ruchów, kolejność ataków i współdziałanie. Scenariusze trzymają poziom i bardzo przyjemnym motywem jest to, że mają one swoje smaczki historyczne. Co do poziomu trudności, to cieszy mnie to, że wreszcie jest coś pomiędzy bitewniakiem z setką zasad i statystyk, a prostymi grami od IPN jak na przykład 303. W tę grę zagram z 10-letnim synem (wiadomo, że z lekka pomocą) i z kumplami. Zasady są proste, statystyki uproszczone do rozsądnego maksimum. To co sprawia trudność na początku to poznanie systemu walki. W jaki sposób działają karty i jak współgrają z kośćmi. Po kilku turach staje się wszystko jasne, a z racji tego, że walki to kwintesencja tej gry, kolejne walki to miód na serce graczy, a liczba emocji rośnie lawinowo 😁 Ostatnia sprawa, klimat gry. Tak, czuć go tutaj i to bardzo. Z racji tego, że grając we czterech każdy ma tylko jeden samolot, czuję się go bardzo. To mój pilot, moja walka i robię wszystko, żeby go nie stracić. Ja podpisuje się pod tą grą obiema rękami! Polecam!
7 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Damien Constant
France
Rouen
Seine Maritime
flag msg tools
badge
Microbadge: Scythe fanMicrobadge: Twilight Struggle fanMicrobadge: Paths of Glory fanMicrobadge: Sekigahara: The Unification of Japan fanMicrobadge: UBOOT fan - Torpedo... Los !
I know it's a game from Poland, about Polish fighters... But I'm really interested in both History and wargaming, so I want to know more about this game. Would you mind to translate your review in English so I, and others, can make the most of your opinion?
Cheers!
4 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Francisco Gutierrez
United States
Burbank
California
flag msg tools
badge
"A pilot's greatest virtue is to know when to run" -- "What's this, a joke?"
Microbadge: Last Podcast Fan- Hail Me!Microbadge: "I hate it when Aztecs force themselves into your hotel room and make you try on belts."Microbadge: "If you lived here you'd be depressed by now."Microbadge: "Wow, this movie's really drawing me in… to a deep well of despair."Microbadge: Blood Bowl fan
Thanks for the review! I don’t speak Polish, but what I got from Google Translate certainly helped paint a picture.

Perhaps it was lost in translation, but was your 10 year old able to grasp the game once it was simplified a bit?

As much as I’d like this game to deep and complicated, a medium weight take on the subject would fill niche. Hopefully something between 303 and RAF: The Battle of Britain 1940.

As the other poster has said, there are lots of interested in the Battle of Britain and in the contributions of the 303 and other squadrons. Hopefully we can get some more info about the game!
3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Marek P
Poland
Nowy Sącz
flag msg tools
badge
Microbadge: AbsurdistMicrobadge: I am anonymousMicrobadge: I love all games!Microbadge: 5 Year Geek VeteranMicrobadge: I was here for BGG's Tenth Anniversary!
Today we will publish first in a series of articles about game, gameplay etc. Look please on our fb: https://www.facebook.com/pg/303SquadronGame at 6pm.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Rafał Olek
Poland
flag msg tools
Microbadge: Rahdo Runs Through 2018 Super Fan!Microbadge: Gives children a headstart, but no mercyMicrobadge: 2-player Games fanMicrobadge: Plays Games with SpouseMicrobadge: I train my kid to become an eurogamer
MacPit wrote:
...bardzo na plus. Grałem drugi raz, pierwszy raz na Pyrkonie, drugi wczoraj. Ja jestem nią nadal zachwycony. Wygląda świetnie, wiadomo, że to jeszcze prototyp, ale już trzyma poziom. Modele bardzo ładne, tak jak i klimatyczne grafiki na kartach. Sama rozgrywka trwa około godziny z hakiem, więc też jest dobrze. Co do rozgrywki to nie wiem gdzie mógłbym się przyczepić. Zasady są przejrzyste, ważne jest tylko to, żeby znać dobrze działanie kart, bo tu jest naprawdę sporo możliwości działań. Walki rozstrzyga się poprzez rzuty kośćmi i zagrywanie kart i nawet losowość rzutów nie jest tu czynnikiem negatywnym. Jasne, że czasem zdarzają się skrajnie nieszczęśliwe rzuty, ale dzięki kartom, przerzutom i pomocy innych graczy można bardzo dużo ugrać. Ważny motywem jest tutaj współpraca między graczami. Planowanie ruchów, kolejność ataków i współdziałanie. Scenariusze trzymają poziom i bardzo przyjemnym motywem jest to, że mają one swoje smaczki historyczne. Co do poziomu trudności, to cieszy mnie to, że wreszcie jest coś pomiędzy bitewniakiem z setką zasad i statystyk, a prostymi grami od IPN jak na przykład 303. W tę grę zagram z 10-letnim synem (wiadomo, że z lekka pomocą) i z kumplami. Zasady są proste, statystyki uproszczone do rozsądnego maksimum. To co sprawia trudność na początku to poznanie systemu walki. W jaki sposób działają karty i jak współgrają z kośćmi. Po kilku turach staje się wszystko jasne, a z racji tego, że walki to kwintesencja tej gry, kolejne walki to miód na serce graczy, a liczba emocji rośnie lawinowo 😁 Ostatnia sprawa, klimat gry. Tak, czuć go tutaj i to bardzo. Z racji tego, że grając we czterech każdy ma tylko jeden samolot, czuję się go bardzo. To mój pilot, moja walka i robię wszystko, żeby go nie stracić. Ja podpisuje się pod tą grą obiema rękami! Polecam!
For those who asked. Below is the review translated in English (not consulted with the author, hope it's ok). Of course it's not word by word, but You will get the gist.

"... very much YES!!. I played for the second time, first at Pyrkon, second time yesterday. I am still fascinated by it. It looks amazing, although it's still a prototype, it's top-notch. Plane models and cards look very nice and are very thematic. Play time is around 1+ hour, so it's not too long. The rules are very clear, it's important to know the cards well, because that's where all the possibilities come from. Battles are resolved by dice and cards so that the outcome is not luck dependent. Of course there's always a risk of some very unlucky throws but thanks to cards, rerolls and player cooperation you can change a lot. Player cooperation is crucial. Planning ahead, how to attack, who should attack first, those kinds of things are very important. The scenarios are very thematic and full of refernces to true facts.
It's a game somewhere between a war game with lots of rules and statistics and easy history games. I plan to play it with my 10 yo son (with some help of course) an my friends. Rules are easy, statistics are limited to the necessary minimum. In the beginning it's a little difficult to get the combat system, how the cards work withe the dice and so on. After a few rounds it all becomes clear and since combat is the heart of the game the adrenaline jumps and it's pure fun
Last but not least, the theme. Yes it is there and it's there A LOT. If you play with 4p, every single person has only one plane and you can feel the pressure. It's my pilot there, my fight and I have to do everything not to loose it.

For me it's a must have."

Hope that helps
5 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls