Recommend
11 
 Thumb up
 Hide
12 Posts

Race for the Galaxy» Forums » Reviews

Subject: Polish review: Race for the Galaxy rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Mateusz T.
Poland
Poznan
Wielkopolska
flag msg tools
badge
Avatar
mbmbmbmbmb
Race for the Galaxy
Wyścig po Najlepszą Kartę

RFTG miało u mnie dobry start, jeszcze zanim dostałem do rąk pudełko. Bardzo lubię tematykę s-f, z wielką nadzieją czekam na grę karcianą, która poruszy mnie do głębi, oceny dawane tej grze od początku były wysokie (nawet bardzo), a komentarze pozytywne. Jednocześnie obraz ideału przesłaniała podejrzanie wysoka cena, sporo osób zawiedzionych i ściągnięta instrukcja, wyjaśniająca z mozołem sto milionów ikonek występujących w grze.

Pudełko jest za duże. Nie jest wielkie (27 x 19 cm), ale równie dobrze pomieściłoby wszystkie elementy przy rozmiarze o 1/3 mniejszym. Cóż, wtedy jednak nie rzucałoby się tak w oczy na sklepowej półce...

Kiedy już wydasz tę stówę na grę, rozszarpiesz folię i dorwiesz się do środka, słowa zachwytu raczej nie padną. Talia ponad 120 kart, ściągi z pomocami dla każdego z 4 graczy, garść żetoników i instrukcja. "Wow factor" przy tym pudełku nie występuje.

Przyznać jednak trzeba, że wszystko wykonane jest starannie. Pudełko wytrzymałe i z miłą fakturą, żetony małe, acz grube, karty pomocy solidne, instrukcja na ładnym papierze. Zwieńczenie wszystkiego, czyli same karty, to grubsza tekturka z charakterystyczną siateczką. Powinny działać długo, ale jeśli ci gra miła, zaopatrz się w koszulki od razu.

RFTG to gra paradoksów. Posłuchajcie:

thumbsup Zasady ogólne są doprawdy banalne i zaprawdę ciekawe. Każdy dysponuje 7 kartami faz. Na początku rundy, w tajemnicy przed wszystkimi, wybiera się jedną z nich. Następnie wszyscy razem odsłaniają wybrane karty - w tej rundzie rozgrywane będą wyłącznie wybrane fazy. Dodatkowo, [EDIT] wszyscy, którzy wskazali daną fazę swoją kartą, otrzymują miły bonus [/EDIT]. To wszystko!

thumbsdown Zatrzęsienie kart, a nade wszystko ikonek, odstraszy od stołu średnio jakieś 50% ludzi (co przy grze w 2 osoby nie jest mile widziane). Ci, co zostaną, z wytrzeszczonymi oczami starać się będą ogarnąć wszystko swoim wątłym rozumem. Faza za fazą, karta za kartą, ikonka za ikonką. Najwytrwalsi może nawet zaczną czerpać przyjemność z gry.

thumbsup Dzięki sprytnej mechanice i wielości kart każdy może pozwolić sobie na stosowanie innej taktyki. Jeden skupi się na konsumpcji zdobywanych dóbr, inny podbijać będzie światy potęgą militarną, jeszcze inny skoncentruje się na technologiach. Nie można nie poczytać tego za plus.
Wielość możliwych dróg oznacza długowieczność gry na stołach świata.

thumbsdown RFTG to karcianka, z całym dobrem inwentarza. Take it or leave it. Ze swej zwierzęcej natury, każda karcianka jest losowa. Możesz mieć rewelacyjną strategię na całą grę, ale jeśli nie podejdą ci karty, możesz ugryźć się w tyłek, a i tak niewiele wskórasz.

thumbsup System ikonek jest niezwykle pomocny. Jedno spojrzenie na kartę pozwala określić, co ta karta oferuje i w którym dokładnie momencie gry możemy ją użyć. Dzięki symbolom, opisy językowe ograniczono do minimum. Nie ma tu cytatów, opisów, smaczków - samo mięso.

thumbsdown Przedarcie się przez dżunglę ikonek bez maczety, silnego umysłu i nie małego samozaparcia graniczy z cudem. Najpierw przytłacza ilość - ikon jest morze. Kiedy już to przełkniesz, okazuje się, że ikonki mogą ze sobą współżyć. Do tej pory miałeś kółeczko z cyferką, oko z plusem, dłoń z kartą lub brązowy prostokąt. Teraz zmierz się z kółeczkiem z cyfrą dodanym do oka z plusem, z czego wynika brązowy prostokąt, dający w ostateczości dłoń z kartą!

thumbsup RFTG jest grą dla 2, 3 lub 4 osób, a miłe jest to, że w dowolnej z tych konfiguracji gra się dobrze...

thumbsdown ...owszem, bowiem FRTG to "pasjans w trybie multiplayer". Interakcja jest tu szczątkowa i sprowadza się do jednoczesnego wyboru kart z fazami lub świadomości, że przeciwnik wyłożył właśnie kartę, na którą polowałeś od 5 rund. Równie dobrze mógłbyś poprosić swojego psa, żeby wykładał karty faz, a ty w skupieniu będziesz obserwował swoje rosnące "tableau".

thumbsup Grając, tworzysz dobrze naoliwiony mechanizm, który na koniec przynosi ci tyle punktów, aby zostać zwycięzcą. Dobierając odpowiednie karty, starasz się wyłożyć jak najlepsze połączenie. Trzeba przyznać, to bywa fascynujące!

thumbsdown Tylko co z tego, skoro czasami w te wspaniałe tryby jakoś dostał się mały kamyczek? I dobrze naoliwioną maszynę szlag trafi, gdy nie masz skąd wziąć nowych kart i co rundę musisz zagrywać Explore, żeby dobrać tę jedną, marną kartę, podczas gdy inni śmigają już w przetwarzaniu własnego ogona?

thumbsup Jeśli tylko znajdziesz odpowiednich ludzi, którzy otwarci będą na nowe doznania, są w stanie skupić się na czas wyjaśnień i wytrzymać przy stole nie taki długi znów okres (rozgrywka to nie dłużej, niż godzina), wszyscy od stołu odejdziecie z przekonaniem, że właśnie miało miejsce coś bardzo fajnego i chyba chciałbym to przeżyć jeszcze raz.

thumbsdown "Race..." to gra o tyle brutalna, o tyle losowa i o tyle zamknięta, że gracze mający za sobą 20 partii mają dwudziestokrotną przewagę nad graczami nowymi. Znajomość kart występujących w talii jest bardzo istotna. W sumie cała faza "Explore +5" ma sens tylko wtedy, gdy wiesz, czego szukasz...

thumbsup Gra bardzo związana jest z klimatem. Czuć ten kosmos, te planety, statki kosmiczne. Piękne ilustracje podkreślają charakter. Nawet kolorystyka jest jakby odpowiednio dobrana.

thumbsdown Tylko co to za świat? Ta otoczka to przyprawa, nie danie. Nie ma tu żadnej linii fabularnej. Żadnych znanych miejsc. Żadnych legendarnych bohaterów. Żadnych Wielkich Zdarzeń (ani Wielkich Zderzaczy). Klimat to zerżnięte z innych produkcji patenty: bezpodmiotowe Imperium, bezpłciowi Obcy, Rebelianci, o których wiadomo tylko tyle, że warto ich mieć. Klimat niby jest, tylko tak jakoś negatywnie nieuchwytny.

- Co tam masz za kartę?
- 4/2

RFTG wdarła się na listy przebojów błyskiem. Zdobyła serca mnóstwa ludzi, zgarniając wysokie, bardzo wysokie i najwyższe oceny. Wzbudziła mnóstwo dyskusji, omówień i raportów. Jest i druga strona medalu - ludzie, którym kompletnie ta karcianka nie podeszła. Niskie, bardzo niskie i najniższe oceny. Skargi na losowość, na przewagę graczy doświadczonych lub wręcz przeciwnie, rozkładanie na łopatki ekspertów przez nowicjuszy, którym "karta podeszła", na pasjansowy charakter, na dziesiątki ikon.

Trudno nie ustosunkować się do takiej gry. Moja ocena tej produkcji jest pozytywna - ale nie osiąga najwyższych not. Mam jakieś dziwne przeczucie, że - przynajmniej jeśli o mnie chodzi - ta "prawdziwa karcianka" jeszcze nie nadeszła. Jestem raczej Żydem wśród wierzących w gry karciane.

Ale najrozsądniej będzie, jeśli udasz się gdzieś i po prostu zagrasz partię, bądź dwie. RFTG jest właśnie taką grą, którą warto poczuć na własnym organiźmie - jeśli przyprawi o dreszczyk, po prostu warto kupić, jeśli o mdłości - zapomnieć.
12 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Maciej Teległow
Poland
Gdansk
flag msg tools
Avatar
mbmbmbmbmb
No to mamy recenzję po polsku na BGG. Chwała.
Na dodatek zgadzam się z nią w 100%.
Race także dla mnie wyglądał jak karciankowa Ziemia Obiecana ale jakoś mi nie podszedł. Wiem, że gdybym zagrał jeszcze kilka partii to wreszcie poznałbym talię, nauczył się czytać ikonki itp itd ale... jakoś mi się nie chce. Jak pomyślę że znowu będę się zastanawiał nad znaczeniem taj i tamtej ikonki, szperał w zasadach itp. itd. to kieruję wzrok na inne pudełka, obecnie takie z wioską w tle, rycerzami i dumnym napisem: Dominion.
Porównania nasuwaja się same. Choć w mechanice obie gry są zupełnie różne to w obiecankach podobne. I tu muszę powiedzieć, że w przeciwieństwie do Race'u Dominion mnie wciągnął. Jest prosty, jasny, szybki i spektakularny. Czy osiądzie na tronie to się jeszcze okaże ale pierwsze wrażenie (jeśli można mówić o pierwszym wrażeniu po ponad 20 grach, ciekawe w co tyle razy grałem?) miażdżąco na korzyść Dominiona.
Gra się łatwo, przyjemnie, gra nie przygniata a wciąga i po każdej grze chce się zagrać znowu.
Jeszcze raz wielkie dziękuję za polską reckę na największym na świecie serwisie planszówkowym.
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Alex Cogito
msg tools
kruck wrote:
Dodatkowo, jeśli przynajmniej 2 graczy wybrało identyczną kartę, otrzymują oni bonus (wszyscy natomiast wykonują standardowe działania).

Ale to jest nieprawda.
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Mateusz T.
Poland
Poznan
Wielkopolska
flag msg tools
badge
Avatar
mbmbmbmbmb
Ke? A to niby dlaczego?
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Alex Cogito
msg tools
instrukcja wrote:
Do każdej fazy przypisana jest akcja, wykonywana przez wszystkich graczy. Ponadto gracze, którzy wybrali daną fazę, otrzymują premię.

Ważne: jeżeli ta sama faza zostanie wybrana przez więcej niż jednego gracza, związana z nią akcja jest wykonywana tylko jeden raz (a wszyscy gracze, którzy wybrali tą fazę, otrzymują premię)


Druga część odnosi się do przypadku wybrania 2 takich samych faz, zwracając uwagę że fazę rozgrywamy tylko raz. Osoba, która wyłoży kartę zawsze otrzymuje bonus.

W przypadku zagrania 2 kart tej samej fazy nie rozgrywamy dwóch identycznych faz, jedynie 2 lub więcej graczy dostaje bonus podczas jednej fazy - tylko na to zwraca uwagę instrukcja.
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Mateusz T.
Poland
Poznan
Wielkopolska
flag msg tools
badge
Avatar
mbmbmbmbmb
Eee... Moze mam nalozone teraz jakies ograniczenia myslowe, ale wciaz nie widze sprzecznosci. Cytowane przez Ciebie zdanie jest przedstawiona wyzej regula w pigulce.
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Alex Cogito
msg tools
Pomiędzy
kruck wrote:
jeśli przynajmniej 2 graczy wybrało identyczną kartę, otrzymują oni bonus
a
instrukcja wrote:
Ponadto gracze, którzy wybrali daną fazę, otrzymują premię.
jest różnica. Do otrzymania bonusu nie jest wymagane wyłożenie karty fazy przez dwóch graczy.

Drugi fragment (na podstawie którego wysnułeś błędną tezę) odnosi się do tego iż nie wykonujemy 2 faz. W nawiasie napisane jest jedynie że w przypadku wyłożenia karty przez dwóch i więcej graczy każdy z nich dostaje premię, zgodnie z zasadą z pierwszej części - "kto wykłada kartę, dostaje bonus."


A jeśli dalej nie widzisz swojego błędu to spróbujmy w drugą stronę. Udowodnij, że do skorzystania z premii jest wymagane wyłożenie identycznej karty przez przynajmniej 2 graczy.

2 
 Thumb up
0.25
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Mateusz T.
Poland
Poznan
Wielkopolska
flag msg tools
badge
Avatar
mbmbmbmbmb
Zwracam honor. Kompletnie się zapętliłem. Okazuje się, że przez dłuższy czas graliśmy wedle wadliwych zasad!

Imaginaari - dzięki za cierpliwość we wbijaniu słusznych uwag do zakutego łba. Widzę Twoją wielką przyszłość w systemie edukacji!
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Arek M
msg tools
Przez tą recenzję prawie odpuściłem sobie tą grę.. prawie. Kupiłem i jestem zachwycony, jest to na chwilę obecną najlepsza gra w jaką miałem okazję zagrać. Idealnie trafia w moje gusta- oferuje bogactwo możliwości, ma eleganckie mechanizmy, krótki, konkretny czas rozgrywki, małą ilość elementów, dzięki czemu składa/rozkłada się ją naprawdę błyskawicznie. Za te elementy gra dostałaby ode mnie 9.5, dodatkowe 0.5 dostaje ode mnie za klimat sf i z tego wychodzi moja jedyna 10 jak na razie. Oczywiście to czy się podoba czy nie to rzecz gustu ale kompletnie nie zgadzam się z Twoim narzekaniem na ikonki. Są mega intuicyjne, ich znaczenie poznałem w zasadzie po jednym dniu.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Piotr Sobczyk
msg tools
Mam podobne odczucia co Arek. Gramy w tą grę już od kilku lat i nie sądzę, żeby kiedykolwiek nam się znudziła. Moja ulubiona gra wszechczasów obok komputerowego StarCrafta. Kropka.
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Mateusz T.
Poland
Poznan
Wielkopolska
flag msg tools
badge
Avatar
mbmbmbmbmb
Po czasie i rozegraniu wielu, wielu partii muszę przyznać, że patrzę na grę nieco inaczej - to jest doskonała karcianka.

Podtrzymuję większość tego, co napisałem w recenzji, ale od tamtego czasu zacząłem doceniać możliwości, jakie stwarza tytuł i płynność mechaniki, która działa jak szwajcarski zegarek.

Wciąż uważam jednak, że RFTG nie jest grą dla wszystkich i jestem w stanie uwierzyć, że system ikonek odrzuci kogoś na początku tak mocno, że nie będzie miał ochoty wrócić.


Arek: zgadzam się, że ikonki są świetnym rozwiązaniem (choć nie udało się uniknąć całkowitego wykluczenia tekstów), ale trzeba się przez nie przebić. Ty czy ja nie mieliśmy z tym (większych) problemów, ale trzeba przyznać, że ich ilość, różnorodność i niekoniecznie oczywistość potrafi przytłoczyć - zwłaszcza kogoś, kto nie jest przyzwyczajony do takiego systemu z innych gier.
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Andrzej Fiett
Poland
flag msg tools
Avatar
mbmbmbmbmb
kruck wrote:
Wciąż uważam jednak, że RFTG nie jest grą dla wszystkich

Właściwie jest to jedyny z postawionych tu zarzutów wobec RftG, z którym mógłbym się zgodzić.

Tyle, że dotyczy on absolutnie każdej gry.
 
 Thumb up
 tip
 Hide
 • [+] Dice rolls
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.