Recommend
6 
 Thumb up
 Hide
5 Posts

Finca» Forums » Reviews

Subject: FINCA-review in GREEK language. rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
THE REVENGE OF THE GOLDFISH
Greece
Thessaloniki
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb

Αν το ονειρο σας ηταν η ειναι να γινεται αγροτης στην Μαγιορκα σας εχω καλα νεα το νεο παιχνιδι της Hans im Gluck σας δινει αυτην την δυνατοτητα!!!!
Το μεγεθος του κουτιου ειναι στο γνωστο στυλ carcassone,το artwork του εξωφυλλου ειναι για γελια,απο τα χειροτερα που εχω συναντησει,αλλα οπως λεει κ μια παροιμια μην κρινεις τον αλλον απο την φατσα του.
Ανοιγοντας το κουτι συνανταμε την καλη γνωστη γερμανικη ποιοτητα

Ιδιαιτερη εντυπωση θα σας κανουν τα ξυλινα φρουτα

αφου δειτε κ χορτασετε με τα φρουτα,θα ερθει κ η ωρα να πιασετε στα χερια σας κ το οκτασελιδο βιβλιο οδηγιων το οποιο ειναι τελεια γραμμενο με μονο μια αναγνωση αντε δυο για τους πιο ανειδικευτους το εχετε μαθει,το μαθατε?
αντε καιρος να στρωσουμε το ταμπλω

Οπως εγραψα κ πιο πανω καθε παικτης ειναι ενας αγροτης ο οποιος προσπαθει να βγαλει τα προς το ζην στο νησι της Μαγιορκα(ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ εγω θα ανοιγα ενα club κ θα εβγαζα τρελλα γουστα)παρολαυτα εσεις που θελετε να γινετε αγροτες συνεχιστε να διαβαζετε.
Το set up ειναι πολυ γρηγορο τοποθετειτε(εσεις γιατι εγω εχω το club)στην τυχη τα δωδεκα φτερα/πτερυγια του μυλου ο οποιος βρισκεται στην πανω αριστερη γωνια του ταμπλω,οπου σε καθε φτερο υπαρχει κ ενα απο τα 6 προιοντα που ευδοκιμει στο νησι(σταφυλια,λεμονια,αμυγδαλα,πορτοκαλια κα δεν τα ξερω πολυ καλα αμα γουσταρετε κανα καλο coctail ξερετε εσεις.....ελατε απο το club).
Το νησι χωριζετε σε δεκα περιοχες σε καθε περιοχη βαζουμε ενα stack απο τεσσερα tiles

.
ετσι ωστε να φαινεται μονο το πανω,αυτα τα tiles δειχνουν τι αγαθο ζηταει προς καταναλωση η καθε περιοχη.
Πριν αρχισει το παιχνιδι καθε παικτης τοποθετει εναν εργατη του εναλλαξ πανω στα φτερα,κ παιρνει μπροστα του το αντιστοιχο προιον

Και καπου εδω ξεκιναει το κανονικο παιχνιδι,στον γυρο του ο παικτης μπορει να κανει μια απο τις τρεις κατωθι ενεργειες

Α)Μπορει να μετακινησει εναν εργατη του που βρισκεται πανω σε ενα φτερο,το ποσες θεσεις θα τον μετακινησει εξαρταται αν ειναι μονος του η εχει κ παρεα,δηλαδη αν ειναι μονος θα κινηθει με βαση την φορα του ρολογιου μια θεση αν εχει κ αλλους δυο(δεν εχει σημασια αν ειναι δικοι του η κ αλλων παικτων)θα κινηθει τρεις θεσεις(ακριβως).
Στην θεση που θα καταληξει θα παρει το αντιστοιχο προιον,αν ομως εχει πχ αλλους τρεις εργατες θα παρει τεσσερα προιοντα!!!!!
Εξυπνος μηχανισμος που δινει περιθωρια για ελιγμους κ τακτικες.
Καθε φορα που ενας αγροτης περναει απο δυο συγκεκριμενα σημεια που υπαρχουν στον μυλο(φαινονται στον οριζοντιο αξονα)παιρνρι κ μια μαρκα γαιδαρου,ο οποιος ομως γαιδαρος δεν ειναι μονος σερνει απο πισω του κ ενα καρρο.
Β)Μετακινωντας τους αγροτες σας στα φτερα του μυλου κερδιζετε προιοντα,η δευτερη ενεργεια σας δινει την δυνατοτητα να τα πουλησετε,για να τα πουλησετε πρεπει να δωσετε τον γαιδαρο,μην στεναχωριεστε γαιδαροι υπαρχου πολλοι σ'αυτη την κοινωνια στην συνεχεια μπορειτε να δωσετε τα προιοντα σας σε οσες περιοχες μπορειτε ΟΜΩΣ η μεγιστη ποσοτητα ολων των προιοντων δεν μπορει να ειναι πανω απο εξι.
Μπορει μια περιοχη να ζηταει κ συνδιασμο προιοντων πχ δυο πορτοκαλια κ δυο σταφυλλια,αφου ο παικτης παραδωσει τα φρουτα του παιρνει το αντιστοιχο tile μπροστα του κ φανερωνει το επομενο που ειναι στο stack.
Aν τελειωσουν τα tiles μιας περιοχης μπαινει ενα ξυλινο σπιτακι FINCA το παιχνιδι τελειωνει οταν μπουν ολα τα ξυλινα σπιτακια αναλογα με τον αριθμο των παικτων.
Γ)Καθε παικτης εχει μπροστα του τεσσερα προσωπικα bonus tiles

μπορει αντι να κανει οπως ειπαμε μια απο τις δυο πιο πανω ενεργειες
να χρησιμοποιησει ενα απο αυτα,πχ να κινησει δυο
φορες εναν εργατη του,να τον τοποθετησει οπου θελει στον μυλο,να
μεταφερει δεκα προιοντα,η να παραδωσει ενα λιγοτερο προιον.
Το παιχνιδι τελειωνει οταν μπουν τα σπιτακια στο ταμπλω πχ με τεσσερις παικτες πρεπει να μπουν εξι σπιτακια με τρεις 5,κ με δυο τεσσερα.
Το παιχνιδι φαινεται απλο αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι,σιγουρα απευθυνεται σε πιο ελαφρυ κοινο, (το συνηθιζει η συγκεκριμενη εταιρεια)εχει ομως την ομορφια του,ο παικτης πρεπει να ειναι γρηγορος να παραδωσει τα προιοντα του πριν τον κοψει καποιος αλλος,πρεπει να ελιχθει πανω στον μυλο ετσι ωστε να μαζεψει τα προιοντα που του χρειαζονται κ σε μεγαλη ποσοτητα,συν καποια μπονους που δινει το παιχνιδι πχ ο παικτης που θα εχει τα περισσοτερα φρουτα απο ενα ειδος θα σκοραρει διαφορετικα κτλ κατατασουν το παιχνιδι στην κατηγορια των family games.
Για διαχρονικοτητα ......,αποψη μου ειναι οτι θα ξεχασθει γρηγορα.
Ομως αν ψαχνεται για ενα παιχνιδι που θα το στησετε σε πεντε λεπτα σε αλλα πεντε λεπτα θα πειτε τους κανονες κ για μια ωριτσα η (αναλαφρη) παρεα σας θα περασει ωραια τοτε σας κανει.
Εγω οπως ξερετε εχω κ ενα club να διευθυνω οποτε λιγο δυσκολα να με βρειτε να μαζευω αμυγδαλα,προτιμω να τα τρωω συντροφια με το ποτακι μου κ μια αιθερια υπαρξη......

Προσωπικη βαθμολογια 7
Βαθμολογια για casual gamers 8
Bαθμολογια ιδιοκτητη club 5
7 
 Thumb up
0.01
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Manos Velivassakis
Greece
Athens
Attiki
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb

Πολύ καλο το review σου Κοσμά!

Ο μηχανισμός με τον ανεμόμυλο όσο κι αν φαίνεται πρωτότυπος δεν είναι. Το ίδιο σύστημα κίνησης χρησιμοποιούν τα Emerald του Rudiger Dorn και The Downfall of Pompeii του Klaus Jurgen Wrede. Φυσικά υπάρχει και η σως rodel του Mac Gerdts στο παιχνίδι. Η μίξη πάντως ακούγεται ενδιαφέρουσα. Θα το δοκίμαζα μία φορά, αλλά δεν νομίζω όπως λες κι εσύ να έχει αντοχή στον χρόνο. Τα περιεχόμενα πάντως του παιχνιδιού είναι υπέροχα!

Αντί να πάω Κρήτη, μήπως να έρθω Μαγιόρκα και στο club σου; meeple
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Corin A. Friesen
United States
California
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Friedrich wrote:
φρουτα

Is that fruit?

I'm trying to remember from my long ago study of the Greek alphabet. Or should that be "Freek" alphabet?

I think seeing a review in Greek makes me want to buy this game even more. wow

Um.. thumbs up? thumbsup meeple
3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Manos Velivassakis
Greece
Athens
Attiki
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Ambrose wrote:
Friedrich wrote:
φρουτα

Is that fruit?

Indeed! But this was easy

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
THE REVENGE OF THE GOLDFISH
Greece
Thessaloniki
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
It means fruits.
In my review i write that i prefer to have a club in MallorcA Than collecting φρουτα!!!!

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.