Recommend
6 
 Thumb up
 Hide
1 Posts

Battle Line» Forums » Reviews

Subject: Battle Line - recenzja po polsku [review in Polish] rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Tomasz Stefaniuk
Poland
flag msg tools
mbmbmbmb


Witam

Zapraszam do zapoznania się z krótką, acz treściwą recenzją bardzo sympatycznej gry, czy może nawet gierki, jaką jest Battle Line. Miłej lektury!

*Krótki opis:
Gra Battle Line (dalej jako B.L.) jest grą karcianą dla dwóch i tylko dwóch graczy. "Odwzorowuje" walkę dwóch armii: Dariusza (armia perska) i Aleksandra Macedońskiego (grecka). Jest to jednak gra w gruncie rzeczy abstrakcyjna (co jest dość typowe dla jej autora...); co prawda karty przedstawiają żołnierzy, lecz w gruncie rzeczy równie dobrze mogłyby przedstawiać walczących kosmitów, walczące różowe kulki lub zielone żelki, walczące lwy, walczące orki, walczące roboty itp. itd. Także jeżeli uważasz, że w grach mechanika powinna być ściśle powiązana z tematem gry oraz z grafiką (tzn. musi być tak, że granie kartami rzeczywiście musi bardzo przypominać, w tym wypadku, walkę dwóch armii... hmm), to na pewno nie jest to gra dla Ciebie. Z drugiej strony, jeżeli szukasz fajnej i prostej do naczenia się (i innych) gry karcianej, która ma ładne obrazki i która najprawdopodobniej będzie Ci dłuuugo służyła, dając wiele radości - to jest to gra właśnie dla Ciebie. Krótko mówiąc, jeżeli znudziły Ci się już Zaginione Miasta (tak, jest to możliwe), to pora zainteresować się B.L., tegoż samego autora.Co w pudełku?
W pudełku znajduje się zestaw kart w sześciu kolorach, ponumerowanych od 1 do 10, dziewięć drewnianych (elegankich) czerwonych pionków oraz tzw. karty taktyki, które zawierają specjalne napisy i umożliwiają specjalne zagrania. Całość jest bardzo porządnie wykonana, moim zdaniem nie ma się do czego przyczepić. Rysunki na kartach są odpowiednie, karty są dobrej jakości, takoż samo czerwone pionki, symbolizujące w tej grze flagi, przy których dochodzi do potyczek obu wrażych armii.Zasady gry:
Zasady gry są bardzo proste,w związku z czym można B.L. polecić początkującym, dzieciom, Amerykanom ;-) etc. Dystrybutor w Polsce powinien dołączyć tłum. zasad na j. polski,w ięc może tak ogólnie... Po przetasowaniu i rozdaniu kart, każdy w swojej turze wykłada jedną kartę na stół, przy którejś z flag, a następnie jedną dobiera z stosu kart na stole. W ten sposób gracze starają się ułożyć jak najmocniejsze kombinacje kart przy flagach i zyskać w ten sposób przewagę. Kombinacje te, czy tez inaczej mówiąc układy, kojarzą się z pokerem, z tym, że kart jest (najczęściej) trzy: mamy kolor, trójkę, "pokera" itd. Mocniejsza, zakończona kombinacja powoduje zwycięstwo - i pionek jest przez gracza zabierany. Zwycięstwo w pięciu dowolnych miejscach (z dziewięciu, przypomnijmy), bądź też w trzech miejscach bezpośrednio z sobą graniczących, kończy grę. Dodotkowo można zagrywać kartami specjalnymi (tzw. kartami taktyki), które nieco zmieniają sytuację "na polu walki"; niektóre z tych kart pełnią rolę jockerów, inne pozowalają "podkradać" przeciwnikowi karty etc. Zasady są na prawde prościutkie i wystarczy raz zagrać, żeby w pełni zrozumieć, o co chodzi. Generlanie jeśli grałeś kiedyś w pokera, załapiesz w 2 min., jeśli nie grałeś nigdy w pokera, załapiesz w 3 minuty..."Wariant", czyli gra w Schotten-Totten
Najfajniejsze, przynajmniej moim zdaniem, jest to, że kupując Battle Line'a masz możliwość od razu grania w dwie gry, czyli oprocz B.L. również w Schotten-Totten [http://www.boardgamegeek.com/boardgame/372]. Reguły i mechanika S.-T. są dla mnie zresztą lepsze: nie ma kart taktyki oraz "dziesiątek", tj. kart żołnierzy z najwyższym numerem "10"; w ręce trzyma się o jedną kartę mniej w porównaniu do B.L. W związku z tym gra jest prostsza i... dużo fajniesza, przynajmniej wg. mnie. Jedynym, co zniechęciłoby mnie do zapupienia S.-T. (która to gra nota bene była stworzona/wymyślona przez R. Knizia wcześniej), jest obleśna grafika Schotten-Totten; dla porównania: rysunki w Battle Line są bardzo dobre. Przepraszam za kolokwializm, ale innaczej niż jako "obleśna" określić jej nie można. Być może w "pewnych kręgach kulturowych", np. w grupie pijanych NIemców na Oktoberfest, grafika S.-T. uchodziłaby za szczyt kultury i elegancji, ale dla mnie to po prostu dno... Natomiast sam pomysł i same zasady są bardzo dobre. U mnie w domu w każdym razie grywa się kartami B.L. właśnie według zasad S.-T. Oczywiście, nie nie stoi na przeszkodzie, ażeby grać również od czasu do czasu z kartami taktyki oraz z dziesiątkami. Czyli: do wyboru do koloru (skądinąd...).Stosunek jakość/cena:
Gra jest do kupienia w sklepach wysyłkowych w Polsce za nieco ponad 60 zł. Jest to cena moim zdaniem w pełni adekwatna w stosunku do tego, co dostajemy: prostą, fajną, nieskomplikowaną grę karcianą, która bedzie długo służyła i która jest bardzo porządnie wykonana.Plusy i minusy:
Plusy:
Prostota - po ciężkim dniu pracy idealna do "popykania".
Jest walka, ale niezbyt ostra i nie specjalnie nerwowa.
Jakość wykonania.
Szybka do nauczenia.
"Dwie gry w jednym" - sam wybierasz w którą grać.
Odpowiednia do zawartości pudełka cena (około 60 zł.).
Powoli się nudzi, wystarcza na długo.

Minusy:
Zważywszy, że ma to być prosta gierka do bezstresowego "popykania sobie", minusów nie odnotowuję. Serio. Być może ktoś nie lubi elementów losowych w grach, ale akurat w karciankach trudno, żeby takiego elemntu nie było, skoro mamy dobierać karty ze stosu... Powiedzmy, że w B.L. los ma około 40-50% do powiedzenia; raz masz lepsze karty, raz gorsze. Takoż samo przeciwnik...Dla kogo - konkluzja:
Battle Line jest bardzo dobrą propozycją dla dwóch graczy, którzy lubią proste, fajne, szybkie gry. Po całym dniu pracy,w domowym zaciszu - gra sprawdza się znakomicie. Jest to gra do wielokrotnego użytku, w której oprócz graczy swoje do powiedzenia ma los - raz się wyciągnie dobrą kartę, raz nie. B.L. jest bardzo proste do nauczenia i bardzo przyzwoicie wykonane (jakość elementów). Doskonała pozycja dla początkujących graczy, a także dla osób, które pragną sobie po prostu w coś bezstresowo przez chwile "popykać"... Przede wszystkim takim osobom polecam ze spokojnym sumieniem.

Ja osobiście będę często wracał do B.L. Gra dostała ode mnie 8 pkt. w BBG.PS. Jeśli w tekście znalazły się będy literowe, pzrszeprszam ;-)
5 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.