Recommend
4 
 Thumb up
 Hide
12 Posts

BoardGameGeek» Forums » Game Groups » Europe » Hungary

Subject: Earth Reborn rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Gabor Horn
Hungary
Budapest
Budapest
flag msg tools
mbmbmb
Sziasztok,

múlt héten fedeztem fel hogy (azt hiszem a megjelenés óta első ízben) megvehető Budapesten az Earth Reborn. Megvettem, és egy párat sikerült játszanunk mint a 2 játékos, mind a 3/4 játékos móddal - sajnos nem eleget

Személy szerint nagyon vártam ennek a megjelenését, és a játék igazolta (sőt túlszárnyalta) az előzetes várakozásaimat.

A kivitelezés, a komponensek, a rendszer, a történet, a karakterek mind nagyon magas minőségűek szvsz, az ár/érték arány pedig kítűnő. Nem review-et akarok itt és most írni (annyit még sajnos nem volt alkalom játszani vele h ezt megalapozottan meg tudjam tenni), csak érdekelne hogy hányan vették meg Pesten, illetve kinek mi az első benyomása?

üdv, Gábor
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Hungary
Budapest
flag msg tools
Welcome to the finals of the 43rd Stare Out Tournament. Press Esc to start.
mb
Boelinger és a posztapokaliptikus háttér miatt nem kellett sokat gondolkodnom rajta, teljesen vakon vettem meg. Az első két benyomás doboznyitás után:

1. A szabályok teljesen öncélúak, és láthatóan kínosan ügyeltek rá, hogy mindegy hogy a játék melyik aspektusáról van szó, nem baj ha játszhatatlan az adott modul, csak innovatív legyen.

2. Hábazmeg, ebből nagyobb kín lesz kirakni egy pályát, mint egy ezer darabos Anne Geddes puzzle-t.
Én alapvetően ilyen optimista és jóindulatú vagyok.

A jelenlegi helyzet a rendszer ismeretében és az alapküldetéseket lenyomva:

0.
+++ A történet ha nem is kap Nebula díjat, lenyűgöző és magával ragadó. A küldetések életre kelnek, és nem féltucat műanyag játékkatonát tologatunk, hanem átérezzük Jeff Deeler heroikus küzdelmét, hogy eljusson végre az ostromzár alatt tartott egyetlen klotyóra (+6MP).

1.
++ A szabályok intuitívek és akinek nem kihívás a Race for the Galaxy, annak minden fontos információ az orra előtt van, szabálykönyv utólapozgatásra csak minimális szükség van. Elsőre persze nehézkes az aktiválás/parancstokenek/akciópontok osztogatása, de a játék hevében ez zökkenőmentesen fordítódik le arra, hogy "... és akkor Nick berúgta az ajtót, ám még mielőtt célzásra emelhette volna fegyverét Hollister sokkolójától a földre került."

++ A rendszer nem mindenáron harcra épít. Teljes értékű történeteket lehet lejátszana anélkül, hogy akár egyetlen fegyver is eldördülne, mámajdnem akár RPG-nek is lehetne nézni, messziről, hunyorítva. Keresgélés fura, de életszerű, fogolyejtés és információszerzés vicces, a rádiók zavarása kicsit erőltetett, de érdekes.

- A sok szofisztikált szabály mellé mondjuk ennyi erővel már akár a testhelyzetet és a különböző fedezékek használatát is bevehették volna, bár egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy előnyére válna-e.

- Az akciópont/sérülés kombó nem túl szerencsés, plusz csak csipesszel lehet megfogni. A kiosztott pontok tekintetében nagyon picit nehézkes a nyilvántartás, és figyelni kell, hogy egy kisebb huzat ne rendezze át a felvonulási területet. Ezzel persze simán együtt lehet élni, technikai kérdés.

2.
+ A előre definiált küldetéseknél pályaépítés meglepően gördülékeny, Doom-mal/Descent-tel többet kell szenvedni.

+++ Random küldetéseknél pályagenerálás nem hogy tereh, de pont az egyik legjobb része a dolognak. Külön stratégiai aljáték.

-- A falak sokszor nehezen kivehetők. Nemegyszer bukott meg egy-egy manőver mert adott mókus a ravaszul kivitelezett mögé kerülés után kegyelemdöfésre emelt hokedlivel a kezében szembesült vele, hogy közte és áldozata között negyven centis főfal van.

3.
Elfelejtettem, mi volt a kérdés?
5 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Tibor Komoróczki
Hungary
Békés
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Sziasztok!

Tudnátok kicsit bővebben írni a játékmenetről?

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Tibor Komoróczki
Hungary
Békés
flag msg tools
mbmbmbmbmb
A rádiózásra vonatkozó szabályokat le tudná valaki írni? Nem egészen értem mi értelme az egésznek. Eddig viszonylag könnyen le tudtam fordítani a szabályt, de ez kifog rajtam. Az a baj nem tudok angolul.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Hungary
Budapest
flag msg tools
mb
Rádiók kivonatolva: tematikailag annyi értelme van, hogy zavarhatod az ellen kommunikációját akadályozva ezzel, vagy belehallgathatsz a beszélgetésükbe hogy kém pontokat szerezz. Használatához vagy rendelkezned kell egy hordozható eszközzel (portable radio scrambler), vagy a 'Communication Room' feliratú helyiségben lévő lecsavarozott készüléket kell maszírozni.

Mint a kártyáján látható, bekapcsoláshoz Aktív fázisban kell egy 'használ' paranccsal minimum egy pontot költeni rá, majd megdobni az aktív fószer technikai affinitását hármasra, utána mérsékelten örülni és elgondolkodni, hogy jó, de most mi a tököm? Bekapcsoltam a Szokolt, zörög, világít az ON felirat, mégse semmi se.

Nos kérlek, ez azért van, mert innentől, mikor lekeverik a Korál együttes Homok a szélben című dalát, minden Ini fázisod alkalmával magadhoz ragadhatsz 6 rádió zavaró tokent. Nem ötöt, nem hetet- hatot, mert különben állítólag jön Boelinger és pofán vág. Nem tudom igaz-e, még nem mertem nem hatot kivenni. Talán egyszer. Mindegy. Lényeg, hogy MUSZÁJ kiosztani mind a hat tokent, nem dugdossuk zsebre mikor a másik nem figyel. Minden még játékban lévő, nem rabságban sínylődő ellenséges karakterre lappal lefele ráaggatsz egy darab kiválasztott tokent, a többit félre rakod. A megzavart játékos egyik karaktere ekkor elkezdheti piszkálni a rádióját, magyarul kukucskálás nélkül kicserélheti az ajándék tokent az egyik félrerakottra, külön szopatós aljátékokra adva lehetőséget. Erről egyelőre ennyit, innen csinálhatod tovább a normális mederben.

Nade. Jön az ellenfél, akár saját aktív fázisában, akár beleinterruptálva más dolgába. Ha rádiózavaró átkot varázsoltak rá, meg kell nézni mennyi bónusz parancspontot ad a közösbe. (Figyelem, mondom bónusz, tehát az alsó, plusz jelű számot kell figyelni.) Ha az általa felhasználandó össz PP kevesebb mint a bónusz, nincs semmi, ha átlépi fel kell csapni a RZ tokent (Értelemszerűen +0 jelű karakterek helyből felcsapják, és szégyenlik magukat).

Ha 'ON' feliratút kapott, nincs semmi, csinálhat amit akar, működik a rádiója. Ha 'OFF', akkor fajlagos szopás van. Annyi PP-t költhet, amennyi a bónusza, a többit vissza kell vennie. Plusznullák leülhetnek, egyes, nincs csoki, nincs 'Ki nyer ma - játék és muzsika tíz percben'. De legalább a parancs tokent és pontokat vissza veheti. Maradt még a kém: tadaaam, kapsz egy kém pontot, meg vagyok döbbenve.

A hordozható zavarót kikapcsolni ugyanúgy kell mint bekapcsolni. Előtte érdemes fejbe lőni a kezelőjét, gyorsabb mint érvelni. A Comm szobában lévőt szintén lehet kapcsolgatni, de mivel nem akkus, ezért az épület szakszerű áramtalanítása ugyanígy elhallgattatja. Mivel az áram úgyis visszajön előbb-utóbb, így ilyenkor a RZ tokenek nem vesznek el, addig a paraván mögött próbálj belőlük esztétikus geometriai alakzatokat, vagy obszcén ábrákat kirakni.

2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Tibor Komoróczki
Hungary
Békés
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Köszönöm a válaszod. Nagyon szórakoztató volt, jót nevettem.

Az így szerzet SPY pontért is jár 1 MP, és megnézhető 3 tárgy kártya, valamint átrendezhető?

Duel során bármennyi CP-vel lehet licitálni, csak legyen képes a karakter még valamit végrehajtani? Azt pl. lehet, hogy nem hajtasz végre semmit, csak az ellenfél CP-jét akartad fogyasztani?

Kétszer rálőhetsz egy körön belül ugyan arra a karakterre ugyan azzal a lövés paranccsal? 2-es értékű lövés mellé 2 CP-t raksz, és kétszer lősz, ha nem fogy ki a fegyver.
Úgy tudom a mozgáson kívül nem lehet olyan parancshoz CP-t pakolni amit már korábban használtál. Viszont a lövéshez 1-4 CP rakható függetlenül mekkora a parancs értéke. Gondolom ezért van jelentősége a számnak, ha egy körön belül többet raksz le, és azt nem plusz kockákra költöd, akkor lőhetsz többször.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Hungary
Budapest
flag msg tools
mb
R1200GS wrote:
Az így szerzet SPY pontért is jár 1 MP, és megnézhető 3 tárgy kártya, valamint átrendezhető?

Mmm, jár, vagy megnézhető, de igen, teljesen szabadon, akár azonnal is felhasználható SP.

Quote:
Duel során bármennyi CP-vel lehet licitálni, csak legyen képes a karakter még valamit végrehajtani? Azt pl. lehet, hogy nem hajtasz végre semmit, csak az ellenfél CP-jét akartad fogyasztani?

A szabálykönyv szerint abszolúte szabad a blöff, de ha te kértél duelt, akkor bármennyi>0.

Quote:
Kétszer rálőhetsz egy körön belül ugyan arra a karakterre ugyan azzal a lövés paranccsal? 2-es értékű lövés mellé 2 CP-t raksz, és kétszer lősz, ha nem fogy ki a fegyver.

Határozottan nem. Egy lövés parancsot csak egyszer adhatsz ki. Amit megtehetsz, hogy a felrakott négy pontból hármat (egybe kerül ugye eleve a parancs kiadása) megosztasz a célzás és sebzés között, de a felhasználás mikéntjét előre ki kell fejteni. Ha eggyel tápolod a célzást, kettővel a sebzést, majd ügyesen bukod a találatot, veszik mind a négy CP, plusz még ki is röhögnek.

(Nem kötelező viszont kihasználni például a fegyver által adott plusz célzás kockákat ha egyébként tuti biztos a találat és nem akarsz lőszert pazarolni.)
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Tibor Komoróczki
Hungary
Békés
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Azért gondoltam, hogy többször is lehet lőni, mert a 20-as képen a lövésnél, 1-es piros lövés parancshoz pakol le 3 CP-t, amiből 1 a parancs, kettő Pour it on. Szóval ott figyelmen kívül hagyja a parancs értékét, az 1-4 CP-be belefér, és akkor nincs jelentősége a parancs melletti számnak, csak akkor ha többször akarsz lőni. De akkor ez a példa el van rontva, viszont a többinél stimmel.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Hungary
Budapest
flag msg tools
mb
Jaja, az valóban nyomdahiba. Legalább hármas ikonnak kéne ott szerepelnie.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Tibor Komoróczki
Hungary
Békés
flag msg tools
mbmbmbmbmb
A Secret Safe Room-ban, azonnal visszazáródik az ajtó még az akciófázisban? Vagy azt kell jelölni valamivel ha már kinyitotta egy karakter?

A véletlen összeállított játék mennyire élvezetes? Sok mindent neked kell eldönteni, vagy a szabály meghatározza az egészet?
Van már letölthető játékosok által készített sztori?

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Hungary
Budapest
flag msg tools
mb
R1200GS wrote:
A Secret Safe Room-ban, azonnal visszazáródik az ajtó még az akciófázisban? Vagy azt kell jelölni valamivel ha már kinyitotta egy karakter?

Az akciófázis végén, igen. A zombigyártás örvén ugyanitt felhozott ajtónyitogatós példa ide is vonatkozik. Más kérdés, hogy elég bizarr megközelítés az ajtón keresztül megközelíteni a helyiséget, nálunk eddig fel sem merült.

Quote:
A véletlen összeállított játék mennyire élvezetes? Sok mindent neked kell eldönteni, vagy a szabály meghatározza az egészet?

Mondjuk nem sok tapasztalatom van vele, kétszer belepróbálkoztunk, de az vicces volt. A feladatokat csak pályaépítés és csapatválasztás után kapunk, ami egyfelől furi, másfelől érthető. Ettől függetlenül annyira élvezetes, amennyire a társaság bele tudja élni magát.

Quote:
Van már letölthető játékosok által készített sztori?

A hivatalos fórumon ugyan van custom részleg, de a SAGS miatt nem is nagyon foglalkoztat a kérdés.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Ferenc Ferenc
Hungary
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Sziasztok!

Én is megvettem. Most rágtam ár magam a szabálykönyvön. Szombaton lesz a főpróba, már alig várom.
A sztori nagyon jó, rendkívül tematikus. Nekem a szabály is jónak tűnik, habár elég összetett, de jól visszaadja a fallout-os feeling-et.
Aztán majd meglátjuk...
A komponensek tényleg lenyűgözőek, a tárolás már kevésbé. Amivel gond volt: az a tokenek kinyomkodása: több órás meló volt, mivel nem volt a karton mindkét oldala perforálva...
Frank Einstein figurája leesett a földre, elvitte a kutya, de némi gyűrődéssel túlélte.

Üdv.: Ferq
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.